Възползвайте се от услугата "Попълване на данъчна декларация за физически лица" на преференциална цена.
Изчислете работната си заплата, сумите на удръжките за осигуровки и данъци.
Изчислете дължимата законна лихва по всяко задължение.
Изчислете дължимата лихва по предоставени или получени заемни средства.
Място за консултации и дусксии по спорни казуси. 
От 300 до 1000 лв. патентен данък за таксиметровите шофьори

Oт 300 до 1000 лв. да бъде патентният данък за таксиджии. Това предлагат депутати от управляващата коалиция между първо и второ четене на Закона за местните данъци и такси. Първоначално бе записано данъкът да е между 400 и 1000 лв.

Още при обсъждане на промените на първо четене шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова каза на таксиметровите шофьори, че ще се търси начин да се облекчи налогът. Мотивът да се намали долната граница бе, че в малки градове таксиджиите нямат големи приходи.

Данъчно задължени ще са единствено притежателите на лиценз. Вносителите предлагат да се отхвърли задължението и за плащане на налог от лица, извършващи превоз от името на превозвач, но за своя сметка.

За причинени вреди отговорността вече ще се търси и от притежателя на лиценз, и от самия шофьор. Така ще се избегнат ситуациите, в които таксиджията, причинил щети, и притежателят на лиценза си прехвърлят отговорността.

Няма да се облагат всички коли, с които се извършва превоз, както бе гласувано първоначално. Данъкът ще е само за автомобила, за който е издадено разрешение, а за да бъде получено такова, налогът трябва да е платен предварително. Общинският съвет определя размера на данъка до 30 септември 2016 г.

Същият е срокът, до който министърът на финансите трябва да издаде образец на декларацията. Първоначално бе записано срокът да е 31 януари 2017 г. Ако общинският съвет не определи нов размер, ще се плаща този от предходната година.

Превозвачът и шофьорът трябва да имат сключен писмен договор. За да се получи разрешение, и двете страни не трябва да дължат данъци и осигуровки.

Всички разрешения ще бъдат включени в публичен регистър.


Назад
Опознай счетоводството за да го обикнеш!

Как да плащаме по-малко данъци и осигуровки?
Какви декларации трябва да подадем, за да ползваме данъчно облекчение? Как да избегнем глоба, ако сме в нарушение?
Вълнуващи и досадни едновременно въпроси, които си задава всеки предприемач и всеки човек, който плаща данъци и осигуровки.
Ако ровенето в нормативната уредба и заиграването с цифрите не са вашата страст - попитайте ни - на нас цифрите ни говорят. Ние свободно плуваме в океана на българското и международно данъчно и осигурително законодателство.

За кого е създаден този счетоводин портал?
За всички хора, които не са счетоводители, финансисти или юристи. За всички, които имат близки срещи с НАП, НОИ, общини и други държавни институции. Както и за всички, които са доверили счетоводството си на финансов специалист, но той им говори на непознат език.

Нашата мисия е да помогнем да хората, които не са финансисти или юристи по образование да разберат основните принципи на счетоводството и данъчното облагане. 

Целта ни е да „преведем” сложната счетоводна и данъчна терминология на разбираем език, да помогнем на хората да разберат своите права и задължения свързани с данъците и счетоводството. Нашият сайт е насочен и към ръководители и мениджъри, които се сблъскват с проблеми от счетоводен и данъчен характер.Научете повече за нас
Правилно ли е фирмите да декларират кои активи се ползват за лични нужди?
Да, редно е. Който ползва фирмено имущество, трябва да плаща данък.
Не, не е редно. Само ще се увеличи бюрокрацията.
Няма смисъл, който е укривал данъци, ще продължава да ги укрива.
Нямам мнение.
Работя в областта на сивата икономика, никога нищо не декларирам пред НАП.