Сега има нова идея на здравния министър Петър Москов за въвеждане на акциз, който да се разпростира върху всички вредни храни и напитки - солени, сладки, газирани и с хидрогенирани мазнини. Идеята е те да бъдат обложени с 10% акциз, да станат по-скъпи и непривлекателни и така българите да се откажат от шоколада, чипса, ядките, зрънчовците и лимонадата. Освен това събраният акциз от 200 млн. лв. ще отива само за профилактични програми и прегледи. Ако, разбира се, финансовият министър се съгласи и депутатите одобрят предложението.
Има няколко "но" извън ползата от това всички да знаят кои са вредните и кои полезните храни. Първото е, че държавата така и не успява да се пребори със сегашния сив сектор в цигарите, петрола и алкохола, който се оценява на над 1 млрд. лв. годишно. Нищо не пречи на част от производителите на суперсладки и солени продукти да потънат в него и гаранцията, че няма да бъдат хванати, е същата. Може да се окаже, че чиновниците не стигат, за да следят чипса и газираното и техният брой да нарасне лавинообразно.
Съществува и възможност някой да попита защо държавата не си потърси парите от близо 2 млн. неосигурени за здраве, вместо да въвежда нови данъци. Или да попита защо не се запушват пробойните в здравната каса и болните доплащат в брой за здраве 4 млрд. лв. над платените здравни осигуровки. А освен това да забрани на деца да се продават не само цигари, но и зрънчовци, ако са доказано вредни.
Изглежда, да увеличиш данък и да кажеш, че парите ще отидат за здраве, изглежда популярно. Само че данъци се увеличават, след като докажеш, че си направил всичко възможно да събереш повече. А в случая държавата не е.