Възползвайте се от услугата "Попълване на данъчна декларация за физически лица" на преференциална цена.
Изчислете работната си заплата, сумите на удръжките за осигуровки и данъци.
Изчислете дължимата законна лихва по всяко задължение.
Изчислете дължимата лихва по предоставени или получени заемни средства.
Място за консултации и дусксии по спорни казуси. 
Минималната работна заплата става 420 лв. от 2016 година

На 420 лв. ще бъде повишена от 1 януари 2016 г минималната работна заплата у нас. След това от началото на 2017 г. минималното възнаграждение ще бъде повишено до 460 лв. и ще се запази на същото ниво и през 2018 г. 

Това сочат данните от средносрочната бюджетна прогноза за периода 2016-2018 г., която е подготвена от Министерството на финансите и предстои да бъде одобрена от Министерски съвет.

За периода 2016-2018 г. не се предвиждат промени във вноските за пенсия и здраве. Ще се запази и максималният осигурителен доход в размер на 2600 лв. 2% повишаване на пенсиите за 2016 г.

Планира се държавните разходи да намаляват от 39,3% от БВП през 2015 г. до 37,9% от БВП през 2018 г., или с по 0,5% годишно. Целта е бюджетният дефицит да се свива всяка година с 0,5% и от 3% за 2015 г. да падне до 1,5% за 2018 г.

От Министерството на финансите (МФ) планират да се запази швейцарското правило за ежегодно вдигане на пенсиите от 1 юли - с 50% от ръста на осигурителния доход плюс 50% от инфлацията за предходната година. Така прогнозите за повишаване на пенсиите през следващите години са - с 2% за 2016 г., 2,8% за 2017 г., и 3% за 2018г.

За следващите три години се планира запазване на ниските данъци. Ще бъдат увеличени само акцизите за цигарите, за да бъдат достигнати минималните нива за страните от ЕС.

Приходите в държавния бюджет за периода 2015-2018 г. се планира да запазват устойчиво ниво в диапазона 36,2-36,4% от БВП, което представлява ръст спрямо 2014 г. (35,8% от БВП). Това в значителна степен се дължи на предприетите мерки за повишаване на събираемостта на данъците и осигуровките, се посочва в мотивите на МФ.


Назад
Опознай счетоводството за да го обикнеш!

Как да плащаме по-малко данъци и осигуровки?
Какви декларации трябва да подадем, за да ползваме данъчно облекчение? Как да избегнем глоба, ако сме в нарушение?
Вълнуващи и досадни едновременно въпроси, които си задава всеки предприемач и всеки човек, който плаща данъци и осигуровки.
Ако ровенето в нормативната уредба и заиграването с цифрите не са вашата страст - попитайте ни - на нас цифрите ни говорят. Ние свободно плуваме в океана на българското и международно данъчно и осигурително законодателство.

За кого е създаден този счетоводин портал?
За всички хора, които не са счетоводители, финансисти или юристи. За всички, които имат близки срещи с НАП, НОИ, общини и други държавни институции. Както и за всички, които са доверили счетоводството си на финансов специалист, но той им говори на непознат език.

Нашата мисия е да помогнем да хората, които не са финансисти или юристи по образование да разберат основните принципи на счетоводството и данъчното облагане. 

Целта ни е да „преведем” сложната счетоводна и данъчна терминология на разбираем език, да помогнем на хората да разберат своите права и задължения свързани с данъците и счетоводството. Нашият сайт е насочен и към ръководители и мениджъри, които се сблъскват с проблеми от счетоводен и данъчен характер.Научете повече за нас
Правилно ли е фирмите да декларират кои активи се ползват за лични нужди?
Да, редно е. Който ползва фирмено имущество, трябва да плаща данък.
Не, не е редно. Само ще се увеличи бюрокрацията.
Няма смисъл, който е укривал данъци, ще продължава да ги укрива.
Нямам мнение.
Работя в областта на сивата икономика, никога нищо не декларирам пред НАП.