Здравейте,
Сделките с финансови инструменти (акции, облигации и други) могат да бъдат облагаеми и необлагаеми. За да не се облага печалбата от разпореждане с финансов инструмент, трябва да е налице важното условие, сделката да е извършена на регулиран пазар. За България, такъв пазар е Българската Фондова Борса. Всяка държава поддържа регистър на лицензираните си борси.
Повече за облагането на сделките с финансови инструменти можете да прочетете тук:
http://2plus2.bg/articles/142-oblagat-l ... nstrumentiЗа физически и юридически лица важи правилото, че трябва сделката да е извършена на регулиран пазар, за да бъде освободена от данъци (ако има печалба).
Относно данъците - в коя държава и кога се удържат данъците, зависи от много фактори. Всеки казус е индивидуален. Основно значение в международното данъчно облагане има дали България е сключила Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане със съответната държава (СИДДО). Ако е налице такава спогодба, е важно и нейното съдържание - кои видове данъци засяга.
Данъкът при източника, както подсказва и името му, обикновен се удържа от платеца на дохода. Данъкът върху дивидентите в повечето случаи се удържа от платеца на дохода. Като той представя документ, удостоверяващ удържания и платен данък, с цел този данък да не бъде платен повторно в България.
Поздрави!