Не по този начин обаче са разсъждавали „специалистите", които са приели промените в Закона за корпоративното подоходно облагане в сила от 01.01.2013 г. в частта му за определяне размера на авансовите вноски. Според чл.83 (1) данъчно задължените лица определят размера на авансовите вноски за корпоративен данък на базата на прогнозна данъчна печалба за текущата година.
И не само това - ако третото ви око не работи както трябва или пък ясновидката ви е в отпуск, и не сте успели да прогнозирате точно финансовия си резултат, ще бъдете наказани с лихви!
За пореден път сме свидетели на това, че законотворците не познават практиката по прилагането на данъчното законодателство, и сътворяват глупост след глупост.
Кой подлежи на авансово облагане?
Авансов корпоративен данък плащат всички данъчно задължени лица, чиито нетни приходи от продажби надвишават 300 000 лв. Вноските могат да бъдат месечни и тримесечни, като това зависи от обема на нетните продажби през предходната година.
Месечни авансови вноски се правят от данъчно задължени лица с нетни приходи от продажби за предходната година превишаващи 3 000 000 лв. Останалите данъчно задължени лица правят тримесечни авансови вноски.
Новоучредените дружества в резултат на преобразуване на Търговския закон също правят авансови вноски, ако отговарят на горните условия.
Кои дружества не правят авансови вноски?
- данъчно задължените лица, чиито нетни приходи от продажби за предходната година не превишават 300 000 лв.;
- новоучредените данъчно задължени лица за годината на учредяването им.
Как се определя размера на авансовите вноски?
Месечните авансови вноски се определят по следната формула:
ПДП
АВмесечна=----------хДС
12
където:
АВМЕСЕЧНА е месечната авансова вноска;
ПДП е прогнозната данъчна печалба за текущата година;
ДС е данъчната ставка на корпоративния данък.
Определяне на тримесечните авансови вноски
Тримесечните авансови вноски се определят по следната формула:
ПДП
АВтримесечна----------хДС
4
където:
АВТРИМЕСЕЧНА е тримесечната авансова вноска;
ПДП е прогнозната данъчна печалба за текущата година;
ДС е данъчната ставка на корпоративния данък.
Деклариране на авансовите вноски
Авансовите вноски за текущата година се декларират с годишната данъчна декларация по чл.92 от ЗКПО за предходната година. Вноските за 2015 година се декларират до 31 март 2015 г. заедно с подаването на годишната данъчна декларация за 2014 г.
Тримесечнита авансови вноски на новоучредено в резултат на преобразуване дружество се декларират с декларация по образец, в срока за извършване на първата авансова вноска след преобразуването.
Декларация за промени на авансови вноски
Хубавата новина е, че авансовите вноски могат да бъдат намалявани или увеличавани, когато има изгледи че те ще се отличават от дължимия корпоративен данък. Това става чрез подаване през годината на декларация по чл. 88 от ЗКПО.
Лихви при превишение на годишния корпоративен данък над определените авансови вноски
Чл. 89. (1) от ЗКПО предвижда начисляване на лихва, ако не сме предвидили правилно финансовия резултат, и произтичащите от нея авансови вноски
„ Когато дължимият годишен корпоративен данък надвиши с над 20 на сто сумата от определените месечни авансови вноски за съответната година или когато 75 на сто от дължимия годишен корпоративен данък надвиши с над 20 на сто сумата от определените тримесечни авансови вноски за съответната година, върху превишението над 20 на сто се дължи лихва."
Внасяне на авансовите вноски
Съгласно чл. 90. (1) Месечните авансови вноски се внасят, както следва:
1. за месеците януари, февруари и март - в срок до 15 април на текущата календарна година;
2. за месеците от април до декември - в срок до 15-о число на месеца, за който се отнасят.
Тримесечните авансови вноски за първото и второто тримесечие се внасят до 15-о число на месеца, следващ тримесечието, за което се отнасят, а за третото тримесечие - в срок до 15 декември. За четвъртото тримесечие не се прави тримесечна авансова вноска.
Счетоводна кантора София Финанс Консулт ЕООД
Гр. София, ул. Леге 10, ет.5
За контакти: 0886 83 55 99
www.sfconsult.bg