Възползвайте се от услугата "Попълване на данъчна декларация за физически лица" на преференциална цена.
Изчислете работната си заплата, сумите на удръжките за осигуровки и данъци.
Изчислете дължимата законна лихва по всяко задължение.
Изчислете дължимата лихва по предоставени или получени заемни средства.
Място за консултации и дусксии по спорни казуси. 

Дата и час: 19 Юни 2018, 05:07

Въпрос относно разходи на самоосигуряващо се лице

<<

Боби

Мнение 16 Сеп 2016, 17:40

Въпрос относно разходи на самоосигуряващо се лице

Здравейте,
От извесно време съм към групата "Самоосигуряващи се лица" със регистрация под ДДС.

До колкото разбрах от интернет(не съм се консултирал с счетоводител) разходите са всички данъци(здравно, понсионно общ доход) + 10% от разликата между приходи-разходи.
Има голяма вероятност да съм сгрешил някъде.
Бих искал да попитам някой ако може да ми разясни повече за "разходите" на самоосигуряващи се лица.
Под разходи тук разбирам примерно:
-покупка на лаптоп, монитор, бюро, стол .....
-сметки за офис,интернет и ток
-пътуване до клиенти (такси или бензин)
- и така нататък.......
При представяне на фактура/касов бон тези разходи приспадат ли се от приходите ?
Или ако не се приспадат, при условие че съм регистриран под ДДС поне приспада ли се ДДСто ?
Тъй като се занимавам в друга област, напълно е възможно да има други вратички за намаляване на данъците който аз не знам.
Бих помолил за съвет как да намаля данъците си? Разбирасе по законов ред.

Благодаря предварително за компетентния отговор.
<<

V.Ivanova

Администратор

Мнение 19 Сеп 2016, 20:36

Re: Въпрос относно разходи на самоосигуряващо се лице

Здравейте,

Щом сте регистриран по ЗДДС, би трябвало всеки месец да подавате ДДС-декларация. Щом не сте се консултирал със счетоводител, кой е извършил регистрацията по ДДС? При неподаване на декларации, глобите са доста сериозни.

Въпрсите, които задавате обхващат една доста широка област, и няма как да отговоря в рамките на няколко изречения.

Вариантът който сте избрал за упражнявате на дейността Ви не е никак изгоден за Вас. Като упражняващ свободна професия, Вие имате право на 25 процента данъчно облекчение. Размерът на данъка Ви се намалява и с платените осигурителни (пенсионни и здравни) вноски. Върху остатъка дължите 10 процента данък върху дохода.
Разходи за лаптоп, монитор, бюро, гориво и т.н. не се признават за разход. Това което сте чел в интернет, касае търговските дружества.

Относно регистрацията Ви по ДДС - по кой член сте се регистрирал - достигнал сте оборот, по собствено желание, или продавате услугите си в ЕС?

Относно правото на данъчен кредит по ДДС, общото правило е че можете да ползвате данъчен кредит за разходите, свързани с дейността Ви.

Съветвам Ви, да се консултирате със счетоводител възможно най-скоро, за да избегнете бъдещи проблеми.

Поздрави!
<<

Боби

Мнение 27 Сеп 2016, 08:48

Re: Въпрос относно разходи на самоосигуряващо се лице

Здравейте,

Първо искам да ви благодаря отделеното ви време и за отговора ви.

Регистрацията ми е по чл.97 ал.2 от ЗДДС. Поне така пише на акта за регистрация.
Продавам услугите си в ЕС.
Всеки месец счетоводна фирма (наета и платена от работодателя ми) подава необходимата декларация и съответно Аз всеки месец плащам до 25то число данъка за предходния месец.
Варианта за упражняването на професията ми не съм го избрал Аз а счетоводната фирма е предложила на работодателя и в случея Аз нямам много голям избор (освен да сменя работодателя и съответно счетоводната фирма).
При консултиране със счетоводната фирма, така ми обясниха на техния професионнален език че Аз нищо не разбрах, но разбрах че не искат да им отварям допълнителна работа за която работодателя ми не им плаща.
Поради тази причина пуснах темата тук.

„Относно правото на данъчен кредит по ДДС, общото правило е че можете да ползвате данъчен кредит за разходите, свързани с дейността Ви.“
Повярвайте ми нямям си на идея какво представлява този кредит, може пък от тук да има вратичка за намаляването на данъците.

Благодаря отново за отделеното ви време.

Назад към Счетоводство